Před čtrnácti dny jsme v naší třídě 3. B zahájili čtenářský projekt týkající se porovnávání příběhů slavného francouzského autora dětské literatury Reného Goscinnyho s neméně slavným českým spisovatelem pro děti Vojtěchem Steklačem. Cílem tohoto projektu bylo zjistit, zda knihy René Goscinnyho a Vojtěcha Steklače dokáží pobavit dnešní děti, stejně tak jako kdysi dokázaly zaujmout naši generaci, a který autor se dětem líbí víc.
Děti měly k dispozici množství knih v různě starých vydáních jak o malém Mikulášovi, tak o Boříkovi a jeho partě. Srovnávaly hlavní hrdiny obou autorů a také jejich kamarády, rovněž školu a okolí, kde se děj odehrával. Zkusily si nakreslit nezaměnitelnou postavičku Mikuláše od ilustrátora Jeana-Jacquese Sempého a dobře rozpoznaly, že Boříka a spol. kreslil Adolf Born. Děti vyzkoušely tandemové čtení a sdílení prožitku. Dokázaly vytáhnout hlavní myšlenku konkrétního příběhu a hlavně se nasmály, ba dokonce se nachechtaly dost a dost.
Moc se jim náš pomyslný souboj spisovatelů líbil. Konstatuji dle závěrečné ankety, že nebylo vítěze ani poraženého. Kolik čtenářů, tolik názorů. Někomu se líbily příběhy Vojtěcha Steklače a jiný vehementně hájil dílo Reného Goscinnyho. Můžeme tedy s klidem říci, že knížky obou autorů jsou nadčasové, dětmi stále oblíbené a s nadšením přijímané.
Pro nás dospělé je pak skutečnost, že děti s chutí čtou a baví je to, hřejivou a povzbudivou.

Třídní učitelka Mgr. Stanislava Zelinková