Po stopách Římanů

března 02, 2017

Po stopách Římanů je název více jak měsíčního projektu, na kterém pracovali žáci 6. B v rámci hodin dějepisu a výtvarné výchovy.

Projekt byl zaměřen na rozvíjení vědomostí a znalostí, které děti načerpaly v běžných hodinách dějepisu, rozšíření jejich povědomí o životě starých Římanů a také seznámení se s nejznámějšími symboly římské říše.

Projekt byl rozdělen do několika částí. V první žáci ztvárnili pověst o založení Říma do podoby komiksu (cílem bylo propojení mezipředmětových vztahů – tedy dějepisu s literaturou). Ve druhé fázi výtvarně zpracovali získané informace (z internetu, z encyklopedie, videa) o Koloseu. Posléze tvořili za použití barevného papíru římskou mozaiku, úkol jim ukázal krásu a dokonalost antického umění.

Hlavní bod projektu je však teprve čekal. Dvojice žáků, popř. jednotlivci, si zvolili téma, které si museli dobře nastudovat. Poté se museli dohodnout, jak toto téma co nejlépe a nejzajímavěji pojmout.

Ve středu 22. 2. v tříhodinovém bloku mohli žáci konečně svoji práci, na které pracovali převážně doma, dokončit a odprezentovat ji spolužákům. Společně jsme pak ze všech výtvorů připravili na chodbách školy výstavu, která sklidila u všech učitelů i spolužáků z jiných tříd velký úspěch. Není divu, všichni jsme mohli obdivovat skvělé nápady a modely: Koloseum poslepované z kostek cukru, římské chrámy sestavené ze dřeva (jeden z nich byl dokonce jako v pravém muzeu osvětlen diodovým páskem), lázně vyrobené z kartonu, válečný vůz s koňmi z korkových zátek, římské šperky a mince z alobalu a papíru, římského legionáře poskládaného z LEGA, druhý legionář byl panáček „Ken“ oblečený do zcela věrně ušitého legionářského oděvu, papírový model Kolosea, plastickou mapu římské říše, obávané válečné štíty a kopí z různých materiálů, římské cihly vyrobené z papíru, na kterých nechyběly kolky s číslem legie, nebo převlékací panenku z papíru, které můžeme měnit šaty dle tehdejší římské módy.

Ještě jednou bych chtěla poděkovat všem, kteří dětem s jejich projektem pomohli, a především žákům samotným, že se do práce vrhli s takovou pílí. Vynaložená snaha určitě stála za to. Projekt bavil žáky i mě a již teď se rodí nápady na další, tentokrát z období středověku.

Tamara Novosáková

Čtvrťáci v Technickém muzeuQR kódujeme!
Rychlý kontakt

e-mail ředitelna: reditelna@zspohorelice.cz

tel. ředitel: +420 519 424 564

družina: +420 519 424 263

jídelna: +420 519 424 262

Objevte možnosti, které naše škola nabízí Vašim dětem

Zobrazit kroužky a projekty