Přijímání dětí do Mateřské školy Pasohlávky, odloučené pracoviště ZŠ a MŠ Pohořelice

JAK PŘIHLÁSIT DÍTĚ DO MATEŘSKÉ ŠKOLY PRO ŠKOLNÍ ROK 2023/2024

Právní úprava předškolního vzdělávání je stanovena zákonem č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon) a vyhláškou MŠMT č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání, ve znění pozdějších předpisů.

Základní informace a pokyny pro rodiče

• Předškolní vzdělávání je určeno dětem ve věku zpravidla od 3 do 6 let, nejdříve však pro děti od 2 let. Dítě mladší 3 let nemá na přijetí do mateřské školy právní nárok.
  • Od počátku školního roku, který následuje po dni, kdy dítě dosáhne pátého roku věku, do zahájení povinné školní docházky dítěte, je předškolní vzdělávání povinné (podrobněji v 34a a 34b školského zákona).
  • O přijetí dítěte mladšího 3 let rozhoduje ředitel školy individuálně, a to v případě volné kapacity MŠ. Tyto děti mohou nastoupit do mateřské školy maximálně 6 měsíců před dosažením 3 let, musí být dostatečné zralé a zvládnout nastavené požadavky školy (dítě by mělo být bez plen, mělo by se samostatně najíst, napít se z hrnečku, komunikovat s dospělým a sdělit jednoduché potřeby, být zvyklé na chůzi – vycházkové pobyty venku, zvládat základní pravidla kulturně hygienických návyků) a musí být schopné účastnit se předškolního vzdělávání v souladu s Rámcovým vzdělávacím programem pro předškolní vzdělávání.
  • Školským obvodem pro mateřskou školu je obec Pasohlávky. Dítě s místem trvalého pobytu v Pasohlávkách má při přijímání přednost před dítětem s místem trvalého pobytu mimo obec Pasohlávky.
  • Ředitel mateřské školy je povinen žádost od zákonných zástupců přijmout a dle stanovených kritérií a kapacitních možností rozhodnout o přijetí či nepřijetí dítěte do mateřské školy.
  • Podmínkou přijetí dítěte je, aby se přihlašované dítě podrobilo stanoveným pravidelným očkováním a mělo doklad, že je imunní proti nákaze nebo že se nemůže očkování podrobit pro trvalou kontraindikaci ( 50 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví). Tato podmínka se nevztahuje na dítě, které se hlásí k povinnému předškolnímu vzdělávání.
  • Další podmínky pro přijetí stanovuje ředitel mateřské školy v kritériích, podle nichž se sestaví pořadí přihlášek dětí – bez bodového hodnocení.
  • Mateřská škola zveřejňuje kritéria pro přijímání dětí a konkrétní podrobnější informace obvyklým způsobem, tj. vyvěšením v MŠ, umístěním na webu školy apod.

Pokyny pro rodiče:

1. Potřebné dokumenty k zápisu do mateřské školy:
  • Zákonný zástupce dítěte si opatří přihlašovací formuláře (žádost o přijetí, tiskopis „Evidenční list“) stažením z webu školy (ZŠ a MŠ Pohořelice), případně v listinné podobě v Mateřské škole Pasohlávky.
  • Zákonný zástupce dítěte doloží prostou kopii rodného listu dítěte a svůj občanský průkaz.
  • Povinnost řádného očkování dítěte dokládá zákonný zástupce potvrzením praktického dětského lékaře – je součástí „Evidenčního listu“.
  1. Způsob doručení dokumentů:

Všechny výše uvedené dokumenty, řádně vyplněné a podepsané, může zákonný zástupce doručit do mateřské školy:

• do poštovní schránky umístěné u vchodu do školní kuchyně, nebo je může poslat poštou. Termín: do 16. května 2023.

Adresa pro doručení: Mateřská škola Pasohlávky, 691 22 Pasohlávky č. 209.

• osobně do MŠ v úterý 16. května 2023 od 10,00 hod do 16,00 hod.

Podáním žádosti je zahájeno správní řízení.

1. Rozhodnutí o přijetí bude oznámeno do 30-ti dnů zveřejněním seznamu přijatých dětí pod přiděleným registračním číslem na webových stránkách školy a na vstupních dveřích do budovy školy. Rozhodnutí o nepřijetí  bude doručeno zásilkou do vlastních rukou žadatele.

Kritéria pro přijímání dětí do mateřské školy pro školní rok 2022/23

1. Přednostní přijetí dítěte na které se vztahuje povinné předškolní vzdělávání (dosáhne pěti let do 31.  8.  2023, případně má odloženou školní docházku) s místem trvalého pobytu ve spádové oblasti
  2. Přednostní přijetí dítěte s místem trvalého pobytu ve spádové oblasti, které do začátku školního roku (do 31. 8. 2023) dosáhne nejméně čtvrtého roku věku, podle data narození od nejstaršího po nejmladší
  3. Přednostní přijetí dítěte s místem trvalého pobytu ve spádové oblasti, které do začátku školního roku (do 31. 8. 2023) dosáhne nejméně třetího roku věku, podle data narození od nejstaršího po nejmladší