Volby do školního parlamentu

ledna 08, 2017

Ve středu 4. ledna se žáci druhého stupně naší školy opět vžili do role voličů. Konaly se totiž volby do školního parlamentu.

Již před Vánoci se mohli přihlásit zájemci, kteří chtěli do parlamentu kandidovat. Z každé třídy to bylo celkem 3 – 5 žáků. Někteří z nich si dokonce připravili vlastní volební kampaň či alespoň řeč, kterou chtěli zapůsobit na své spolužáky a získat tak jejich hlas.

V den voleb pak ve volební místnosti zasedla čtyřčlenná komise, která vydávala volební lístky a zaznamenávala si jména přítomných voličů. Ti mohli za plentou zaškrtnout na volebním lístku vždy jedno nebo dvě jména svých spolužáků a poté ho vhodili do volební urny. Po odvolení všech 229 voličů se volební komise pustila do sčítání hlasů a stanovení výsledků.

Smyslem školních voleb je mimo jiné osvojení si volebního systému, který si žáci vyzkoušeli na vlastní kůži. Naše školní volby splňovaly všechny zásady demokratických voleb, byly tedy všeobecné, rovné a tajné.

Z každé třídy byli do školního parlamentu zvoleni dva zástupci, kteří budou zastupovat svou třídu na společných schůzkách, na nichž mohou přednášet své návrhy a společně debatovat o různých nápadech či návrzích týkajících se fungování naší školy.

Jestli zvítězil zrovna váš favorit, můžete zjistit v následujícím přehledu výsledků zvolených zástupců.

• 6. A: Kostelková Simona (15), Straka Denis (14)
  • 6. B: Svoboda Nikolas (19), Haumer Jakub (11)
  • 6. C: Sehnalík Adrian (14), Kachyňová Markéta (9)
  • 7. A: Pokorná Markéta (10), Procházková Tereza (7)