V průběhu celého pololetí žáci 7. a 8. ročníků v hodinách literatury pracovali na různých projektech. Například měli za úkol vytvořit falešnou konverzaci mezi literárními postavami. Museli se tak zamyslet nad následujícími otázkami: Co by si asi napsali literární postavy? Například takový Hektor a Achilles? Nebo Jean Valjean a Javert? Studující osmých ročníků své zprávy vytvořili v rámci hodiny věnované světovému romantismu. Někteří si ke zpracování vybrali Bídníky od Victora Huga, jiní dílo ruského spisovatele A. S. Puškina Evžen Oněgin. Pro některé byl však úkol vytvořit falešnou zprávu moc jednoduchý, a tak rovnou ztvárnili děj vybraného díla pomocí komiksového znázornění. Třídy sedmých ročníků nebyly vázány konkrétními díly, ale tématem antické literatury. Někteří se věnovali právě konverzaci mezi výše zmíněnými postavami eposu Ilias, jiní konverzaci Homéra s kolegy a někteří si pro svou práci vybrali zprávy mezi postavami řecké mytologie.

Vedle specificky zaměřených projektů dostali příležitost popustit uzdu své kreativity a vytvořit výstup dle svého uvážení. Zpracovali tak životopis, facebookový nebo instagramový profil vybraného literárního autora; lapbook či plakát vybraného díla zasazeného do literárního kontextu.

Prostřednictvím práce na úkolech žáci rozvíjeli čtenářskou gramotnost, schopnost práce s informacemi a jejich interpretací. Výsledné projekty byly náležitě ohodnoceny a už nyní zdobí prostory naší školy.

Mgr. Michaela Žáková