Již počtrnácté se uskutečnilo setkání učitelů a studentů matematiky na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, tentokrát proběhlo ve středu 1. listopadu.

Toto setkání tradičně organizuje Katedra matematiky, konkrétně paní Mgr. Irena Budínová, PhD. pod záštitou Jednoty českých matematiků a fyziků. Jedná se o každoroční seminář, kde se schází jak studenti učitelství matematiky, tak učitelé z praxe a vyučující z katedry matematiky, aby se navzájem inspirovali, předávali si poznatky a především sdíleli postřehy z praxe. Tentokrát se celé setkání neslo v duchu předávání zkušeností s tvořivým přístupem k výuce.

V prvním příspěvku vystoupila paní PaedDr. Dagmar Bulová. Ukázka z její práce, ve které se věnuje Montessori pedagogice, byla velmi inspirativní a zaměřovala se na předškolní a mladší školní věk. Těší nás, že paní Bulová přijala pozvání a vystoupí na Vzdělávací konferenci, kterou naše škola pořádá již potřetí.

V druhém příspěvku jsem vystoupila s ukázkou toho, jak lze manipulativně pomocí nůžek a papíru zavést pojem desetinné číslo v 6. ročníku. Činnosti jsme si v semináři přímo vyzkoušeli. Po nich následovaly další tipy a možnosti využití čtverečkovaného papíru v hodinách matematiky.

Po přestávce, během které se rozvinula plodná debata, následoval příspěvek kolegyně Mgr. Jitky Benové. Ta se zaměřila na téma zlomky a předvedla nám, jakým způsobem lze manipulativní činností zahájit výuku zlomků. Ani během jejího výkladu jsme nezaháleli a stříhali z barevných papírů zlomkovnice, zlomkové zdi a jiné pomůcky. Mezi ukázkami pomůcek, které lze při výuce použít, se objevily také kruhové zlomkovnice vytištěné na školní 3D tiskárně. Takové pomůcky lze tvořit přímo s žáky.

V posledním příspěvku vystoupila sama organizátorka semináře, paní Mgr. Irena Budínová, Ph.D. I v jejím příspěvku šlo o manipulativní pojetí výuky. Tentokrát jsme pomocí čtverečkovaného papíru rozvíjeli představy o obsahu a obvodu rovinných útvarů.

Na závěr probíhala diskuze, výměna zkušeností a také kontaktů. Setkání bylo velmi obohacující a budeme se těšit na další příležitosti k podobným akcím.

Bc. Marie Husáková