„Já jsem malej, ale šikovnej!“ vykřikoval čertík ve filmové pohádce Princezna ze mlejna.
„Jsou malí, ale šikovní,“ tvrdí paní učitelka od prvňáčků. Ti si totiž poprvé ve škole vyzkoušeli strategickou hru – piškvorky. Některé děti už s nimi nějaké zkušenosti měly.
My jsme hráli podle pravidel hry, tedy na pět stejných symbolů. Začali jsme postupným trénováním v hodinách matematiky. Druhé pololetí jsme zahájili třídním turnajem o titul „Piškvorková hvězda třídy“. Hrály opravdu všechny děti, hrály nadšeně. Náhodně se rozlosovaly do tří skupin, ve kterých se utkal každý s každým. Za vítězství se sbíraly body. Hráč s nejvyšším počtem ve skupince vyhrál a mohl se utkat s jiným vítězem. Závěrečný souboj dopadl nerozhodně, tak máme piškvorkové hvězdy tři. Hra nás naučila nejen předvídat, kombinovat, ale i přijmout prohru. Někdy to bylo i se slzičkami, ale i to nás učí přijmout vítězství druhého.
Děkuji paní asistentce, Janě Křížové, za pomoc s celým dnem. Bez ní bych nevěděla, kde mi hlava stojí. Organizačně náročný den jsme společně zvládly a nám už teď jen zní v uších jedna úžasná hláška našeho prvňáčka, nadšeného piškvorkáře: „Teď jsem nepoužil jen hlavu, ale i mysl.“

Za školáčky z 1.E Ivana Poprachová