S žáky 7. B a 7. D jsme se společně vydali na putování po nejstarších literárních památkách světové literatury. Ocitli jsme se ve starověké Mezopotámii a seznámili se s nejstarším dochovaným epickým dílem, Eposem o Gilgamešovi. To bylo napsáno klínovým písmem na 12 hliněných destiček v 2. tisíciletí př. n. l. a archeology bylo objeveno v druhé polovině 19. století. Epos pojednává o dobrodružství Gilgameše, sumerského krále města Uruku, který se po smrti svého přítele vydává hledat nesmrtelnost.

Ačkoli jsou povahové rysy a jednání hlavního hrdiny v rozsáhlé epické básni dobře zachyceny, jeho vzhled pro nás může být záhadou. Epos nám nabízí pouze pár indicií: „Gilgamešovo jméno od narození je skvělé, ze dvou třetin bůh, z jedné třetiny člověk, obraz postavy jeho nakreslila bohyně Mach, dokonalým ho obdařila tělem, bohatým vlasem i vousem. Nádherné je vzezření jeho, dokonalý, ve všem, co náleží. V urucké ohradě přechází, silný jak býk s hlavou vztyčenou vzhůru, ve zbrani protivníka sobě rovného nemá.”  Dali jsme tedy prostor vlastní imaginaci a s žáky se pokusili podle úryvku Gilgameše nakreslit. Poděkování patří paní učitelce Veronice Šťastné, která se ujala dohledu nad tvořením v rámci jedné suplované hodiny. Dle krásných výsledků můžete vidět, že lidská představivost opravdu nezná hranic!

Mgr. Michaela Žáková