Jak se dělá balet?

Dub 2, 2025 | magazín, mažoretky

Jak se dělá balet? My už to víme. Mažoretky se totiž 28. února zúčastnily výukového programu v krásných prostorách Janáčkova divadla v Brně. Věnovaly se nám profesionální baletky, které nás seznámily se základním postavením nohou, se správnou polohou paží a měly snahu nás naučit jednoduchému vyjádření hudby baletním tancem. Prošly jsme i řádným protažením těla, což je pro balet také velmi důležité. Když se ale na taneční podložce objevila primabalerína v růžových šatech, všem dívkám zajiskřily oči. Nádherná podívaná, která stojí spoustu dřiny a tréninků. Při loučení nám tam zanechala krabici baletních piškotů na vyzkoušení a to teprve byl údiv, když jsme se mohly nasoukat a postavit se do baletní obuvi.
Věděli jste například, že baletka musí umět šít? Na každý piškot si musí přišít dle své nožky vázací stuhu. A že to byla výhradně holčičí akce, nemusím říkat. Vždyť právě my, dívky, máme největší radost, když můžeme obdivovat nazdobené kostýmy. Děvčata byla šikovná, poznala kostýmy z Louskáčka, z Labutího jezera i Romea a Julie. Viděly jsme nádherný kostým černé labutě a na závěr celého workshopu jsme se postavily na jeviště Janáčkova divadla. Lektorky nás nechaly nahlédnout i do zákulisí, kam oko diváka nedohlédne.
Po svačinkovém obědě jsme si pěkně zařádily s bubny. Rytmus, to je naše parketa, jak se říká. Další výukový program nás tedy čekal v pronajatých prostorách SVČ Lužánky, kde jsme rozvíjely rytmus a naše bubnovací umění.
Přiznaly jsme hned na začátku, že jsme mažoretky, že pro nás baletní postavení těla není úplně cizí a že cítit rytmus hudby, je důležitou podmínkou pro pochod.
My moc děkujeme za zážitky. Program pro děvčata z nejmladšího týmu byl hrazen ze sponzorských darů rodičů a dopravu platila škola.

Za mažoretky Ivana Poprachová