Jak dopadne pokus paní učitelky z Pasohlávek, když smíchá 8 dětí a 4 balíčky gumových medvídků? Asi správně tipujete, že většina medvídků nakonec nepřežije, ale ještě, než dětem skončily v žaludku, tak s nimi plnily několik vědeckých úkolů.

Nejprve si vyzkoušely práci chemického laboranta. Ponořily přes noc medvídky do několika kádinek (s vodou, solí, jedlou sodou a octem), sepsaly si hypotézy, jak pokus dopadne a ráno pozorovaly, měřily a žasly nad jejich proměnami.

Posléze se z nich staly členové statistického úřadu. Vytvářely sloupcové grafy a porovnávaly počty barev v jednotlivých sáčcích.

Dále si vyzkoušely povolání genetika. Medvídky skládaly do rodokmenů, půlily je a zkoumaly různé kombinace genů, co získaly potomci po svých medvědích předcích.

Na závěr žáci vytvářeli krátké animované filmy s gumovými medvídky v hlavní roli. Medvídci šplhali na papírový model Pálavy, utíkali před příšerou z jeskyně nebo si zatancovali na taneční podložce. Video s jejich výtvory si můžete prohlédnout zde.

Myslím, že tento pokus byl úspěšný a na příští projektový den si už chystám lentilky 😊

Mgr. Nora Škorpíková