Terénní výuka v Jedovnicích

Čvn 17, 2024 | 2. stupeň aktuality, magazín

V roce 2018 byla založena tradice, že se žáci 8. ročníku budou celý týden v květnu učit v terénu. Po pouhých dvou letech byl tento plán přerušen covidovými opatřeními, ale v loňské roce jsme na tradici navázali. Nebylo tomu jinak ani letos a 19. května se 83 žáků se šesti učitelkami vydalo dvoupatrovým autobusem opět do Jedovnic.

První naučnou zastávkou byl barokní kostel ve Křtinách. Zde nám pan farář poutavě povyprávěl o stavbě a její historii, ukázal nám také zvonohru a kostnici. Brzy poté jsme dorazili do kempu Olšovec, ubytovali se a po obědě jsme začali s plněním úkolů.

Během celého týdne jsme nachodili asi 40 km. V terénu jsme se učili aplikovat znalosti ze zeměpisu, přírodopisu, dějepisu, matematiky i fyziky. Hned první odpoledne jsme šli do zaniklé osady Bystřec, kde jsme prozkoumali základy starých staveb a současnou květenu. Večer jsme zpracovali poznatky do pracovních listů a všichni žáci byli rozděleni do šesti družstev, aby mohli mezi sebou soupeřit. Znakem sounáležitosti k jednotlivým skupinám byly barvy pásek: žlutá, růžová, modrá, červená, zelená a fialová. To se odrazilo i do výběru názvů skupin a do tvorby vlajek.

Následující den jsme společně promrskali angličtinu, češtinu, logické myšlení, matematiku, bádání s mikroskopem a základy fyziky. Dopoledne mírně poprchávalo, ale v kempu jsme měli pro jednotlivá stanoviště dostatek míst, kde jsme byli v suchu. Odpoledne jsme si užívali hezkého počasí při sportovních soutěžích a výrobě závěsných rovnovážných mobilů.

Polovina týdne bývá ve znamení celodenního výšlapu s obědovým balíčkem. Vyrazili jsme do bývalého lomu Seč, kde se dříve těžily sklářské a slévárenské písky. Tam si jednotlivé skupiny vyzkoušely tvorbu mandal, nejprve však všichni prošli cestou přes Rudické propadání, tzv. Kolíbky a prohlédli jsme si i rudický Větrný mlýn. Poslední velký výšlap vedl přes Jedovnice k jeskyni Balcarka a poté zpět. Večer nás čekalo vyhodnocení celého týdne a rozdělení sladkých odměn.

V pátek hned po snídani přišel déšť, který stále zesiloval, ale balení i naložení kufrů do autobusu jsme zvládli a bezpečně se vrátili do Pohořelic.

za celou skupinu Hana Konečná