Vlastivědná exkurze 5. ročníku do Prahy

Kvě 15, 2024 | magazín

Ve dnech 30. 4. a 7. 5. 2024 se konaly vlastivědné exkurze, při kterých jsme poznávali naše hlavní město. Jako první vyrazily třídy 5. A a 5. C, kterým vyšlo nádherné slunečné počasí. 5. B společně s 5. D se na vlastivědnou exkurzi vydaly o týden později, počasí již nebylo úplně ideální, celý den jim více či méně poprchávalo, ale nikomu to nevadilo.

Po příjezdu do Prahy jsme se po krátkém přesunu metrem vydali na Hradčany. Naše trasa vedla opačným směrem než cesta českých králů při korunovaci. Po Starých zámeckých schodech jsme vystoupali na Pražský hrad. Prohlédli jsme si majestátní katedrálu svatého Víta, někteří se nechali osprchovat vodou prýštící ze starodávných chrličů. Z Jižních zahrad Pražského hradu zkoušely děti zjistit, zda je Praha opravdu stověžatá. Naše procházka poté vedla na Hradčanské náměstí. U vstupu na první   někteří odvážlivci vyfotografovali s příslušníky Hradní stráže. Poté jsme pokračovali přes Malostranské náměstí a Mosteckou věž na Karlův most a Staroměstské náměstí. Dříve si zde panovník vyslechl slib oddanosti od zástupců města, my jsme se kochali pohledem na orloj na věži Staroměstské radnice. Potom už nás čekal jen rychlý přesun na Václavské náměstí, občerstvení a cesta na vlak.

Celkem jsme nachodili téměř 12 km. Děti se během celé cesty snažily získat odpovědi na otázky, které dostaly na počátku. Svezly se pražským metrem, které letos slaví jubileum 50 let od zahájení provozu. Někteří ochutnali staročeský trdelník.

I přes různorodé počasí se nám návštěva jednoho z nejkrásnějších měst světa moc líbila.

Mgr. Marcela Bočšíková