Lyžařský výcvik

února 01, 2018

Jistě si většina absolventů nejrůznějších základních škol vzpomene na zásadní společensko-sportovní akci v tomto věkovém období. Na mysli mám „Lyžařský výcvikový kurz“ neboli „boj o přežití“ v nehostinných podmínkách českých velehor a to vše s něčím divným na nohou. Letos ho většina letošních sedmáků absolvovala v  termínu 7. – 12. 1. 2018 v Karlově pod Pradědem na chatě Zátiší.

Velký zájem nás těšil, nicméně počet téměř 60  ti žáků si vyžadoval speciální přístup. Dva autobusy, po mnoha letech změna ubytovacího zařízení, deset členů dospělého doprovodu a jiné provozní lapálie, které se začínajícími dospívajícími musíte ve větším počtu a na takové akci řešit. Z organizačního pohledu vedoucího kurzu klapalo vše velice dobře.

Díky disciplinovanosti žáků jsme byli snad všude, kde bylo třeba včas a všichni. Sníh, byť převážně technický, nám vydržel po celou dobu. Tradiční odpočinkový den jsme strávili v aquaparku v Bruntále, což jistě mládež ocenila více než klasickou procházku na čerstvém vzduchu. Díky domluvě s vlekaři na zlevněných permanentkách a převozu minibusem jsme byli efektivnější. Chata se stala svou kapacitou naprosto vyhovující i s celodenním barem, malou tělocvičnou a dalšími odpočinkovými prostory. Tam se také uchylovali obě poloviny dětí k vlastnímu večernímu programu.

Tradiční naháněnou do postelí jsme tradici jen upevnili, ale dle moravského motta „večer šohaj, ráno šohaj“ byla družstva opět včas nastoupena ve štrůdlu pod vlekem a většinou i ve svých lyžácích. Nic jiného jim ani nezbývalo. Velice rádi jsme s MUDr. Srnou konstatovali, že díky štěstí a také velmi dobré práci všech instruktorů jsme nemuseli řešit žádný vážnější zdravotní problém. To vše mělo za následek, že se celý sedmý ročník prolnul a  sblížil. Měli jsme radost z pokroků, které udělali bez výjimky všichni a zvláště pak ti co stáli na lyžích či snowboardu poprvé. Účastí handicapovaného žáka ve speciálním bobu pod vedením PhDr. Jany Sklenaříkové se lyžařský kurz stal dostupným pro všechny a to je dobře. No a doufám, že krom toho všeho přijeli mládežníci i trochu samostatnější a odolnější v boji o přežití…Hodit se to jistě bude.

Lukáš Nápravník

Planetárium MoravaChutné pracovní činnosti