Za atentátem na Heydricha a lidickou tragédií

října 08, 2017

Žáci společenskovědního semináře se po půl roce opět vydali poznávat místa spojená s naší moderní historií. Ústředním motivem našeho cestování byl československý protinacistický odboj v letech 1939 – 1945. První zastávkou bylo Ministerstvo průmyslu a obchodu, kde je umístěna expozice věnovaná tzv. „Pečkárně“.  Petschkův palác se stal v roce 1939 Hlavní úřadovnou říšské státní tajné policie (gestapo). Prohlédli jsme si mučírnu, cely i „biograf“, místo, kde se nehybně čekalo na výslech. Dále jsme si připomněli některé statečné odbojáře, které známe ze školní výuky (Josef Balabán, Alois Eliáš, Josef Mašín, Vladislav Vančura aj.).

Další zastávkou byl chrám sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, kde se nachází Národní památník hrdinů heydrichiády. Součástí prohlídky byl dokumentární film o atentátu na Heydricha a vůbec významu této bojové akce na čs. dějiny. V kryptě kostela jsme mohli „nasát“ atmosféru autentického místa protinacistického boje. Velmi nás zaujala krvavá skvrna na zdi, která patří parašutistům, kteří se v kostele skrývali a zároveň tu prožili poslední chvíle svého života.  Na závěr jsme si prošli samotný pravoslavný kostel, kde probíhala první část posledního boje, který tu svedli stateční čs. vojáci s nacistickou přesilou.

Druhý den nás čekal památník v Lidicích. V muzeu byla přichystána výstava doplněná dobovými fotografiemi a videi. Postupně jsme si prošli všemi důležitými událostmi spojenými s naší exkurzí (atentát, smrt Heydricha, udání Karla Čurdy, boj v Resslově ulici, Lidice, Ležáky). Nejemotivnější částí výstavy byla interpretace dopisů, které posílaly lidické děti svým rodičům z polského koncentračního tábora. Na závěr jsme si prošli pietním územím, kde stávala původní obec Lidice. Zastavili jsme se u Horákova statku, hrobu lidických mužů, lidického kostela a sousoší lidických dětí od sochařky Marie Uchytilové.

Definitivní tečkou našeho putování byl hrob Tomáše Garrigua Masaryka a jeho rodiny v Lánech.

Cílem exkurzí je, aby žáci získali prožitek z míst, o kterých se učí v hodinách.  Troufám si říci, že i díky naší exkurzi si někteří za pár let dokáží vybavit příběh lidických dětí, Josefa Gabčíka, Jana Kubiše, či dokonce zradu Karla Čurdy.

Fotografie připraveny k nahlédnutí zde.

Fotogalerie z exkurze „Za atentátem na Heydricha a lidickou tragédií“Běh naděje 2017
Rychlý kontakt

e-mail ředitelna: reditelna@zspohorelice.cz

tel. ředitel: +420 519 424 564

družina: +420 519 424 263

jídelna: +420 519 424 262

Objevte možnosti, které naše škola nabízí Vašim dětem

Zobrazit kroužky a projekty