Za Alžbětou do Anglie a zpátky

Červen 26, 2017

Ve dnech 4. – 9. června jsme se s žáky 2. stupně vydali poznávat krásy Anglie. Po brzkém nedělním budíčku a následném rozloučení se s rodiči jsme všichni plni energie vyrazili vpřed. Po několikahodinové jízdě autobusem jsme dorazili do Calais, kde nás čekalo noční přespání. Po nabrání síly a dobré snídani, jsme se konečně nalodili na trajekt. Díky slunečnému počasí bez mraků nás po chvíli plavby začaly vítat břehy Anglie. I přes ztráty čepic jsme si všichni plavbu náramně užili, a to dokonce bez žaludečních obtíží. Pak už nás jen čekala ta nejlepší část celého zájezdu, tedy poznávání přírody a památek Anglie a seznámení se s „náhradní“ rodinkou.

Jako první se nám do cesty postavil hrad Dover, kde nás potrápil výstup na jeho věž Great Tower. Ti, co na stém schodu nenechali své plíce, se pak radostně kochali výhledem na přístav. Jako další nás čekalo město Hastings a návštěva pašeráckých jeskyní, kde nás prováděl dvojník Jacka Sparrowa. Na závěr dne nás zastihl první anglický deštík, a tak už jsme se pro jistotu jen vydali směrem do Worthing, kde na nás již čekaly naše anglické rodiny. Někteří plni očekávání, jiní s nervozitou a obavami, se rozjeli do nových domovů. Hned první noc jsme zjistili, že „náhradní“ rodiny jsou nejen bezvadné, ale že pro nás dělají vše, co nám na očích vidí.

Další den se projevilo typické anglické počasí, kdy jsme díky dešti museli mírně pozměnit plány a vyrazit vstříc nákupnímu centru v Portsmouth. Výkřiky nadšení a tleskání napříč autobusem nám jasně řekly, že náhradní plán byl žáky schválen. Po náletu na Primark a další obchody jsme se pak spokojeni vydali do historických doků. Už při výstupu z autobusu nás překvapil poměrně silný déšť, který přišel snad z jediného mráčku na obloze. Déšť trval sice jen 2 minuty, přesto nás dokázal promočit ze všech stran a zničit nám deštníky. K překvapení všech následně vysvitlo slunce a my jsme celý zbytek odpoledne strávili mezi námořníky se sluníčkem v zádech.

Třetí den v Anglii byl naplánován ve městě, ale následně i mimo civilizaci. Nejdříve jsme zavítali do jednoho z nejznámějších přímořských letovisek – města Brighton. Přes všechny památky a zajímavosti tohoto města nám v paměti jistě nejvíce utkvěla vzpomínka na surfaře, kterým evidentně nevadila teplota moře kolem 12°C. Paní učitelka si šla pro zahřátí koupit rovnou tři šálky horké kávy. Po obědovém fish and chips jsme se přemístili na útesy Seven Sisters, kde tak nějak „fučelo jako blázen“. Někteří si dokonce začali tematicky prozpěvovat písničku I belive I can fly. Některým se to nejspíš i podařilo. Paní učitelka si naopak užívala klid, protože přes vítr nebylo slyšet žádné volání žáků ani jejich dotazy.

A pak už se nachýlil poslední den, který jsme strávili po boku Jejího Veličenstva královny Alžběty II. v Londýně. Čekala nás dlouhá procházka přes London Eye, Houses of Parliament, Westminster Abbey, Buckingham Palace až po Tower of London, kde jsme na závěr dne zhlédli anglické korunovační klenoty. Paní učitelka pak byla uchvácena korunovační korunou Alžběty II., zejména pak jedním obřím diamantem. Když na něj totiž koukala, hlavou jí běžela věta, že kdyby jeden takový kamínek vlastnila, už nikdy by nemusela opravovat žádné písemky. Pak přišel jeden žák s otázkou, jestli je Churchill ten známý komik a hned procitla.

Před odjezdem do České republiky nás čekalo hromadné pojídání párků na parkovišti u autobusu a poté už jsme jen s plnými břichy a únavou přežili opět několikahodinovou cestu zpět ke škole. Shledání s rodiči bylo plné dojmů a nákupních tašek navíc. Posuďte sami podle fotografií, jak jsme během celého týdne čelili živelným pohromám a radostem.

Video k nahlédnutí zde.

Radka Horníčková

Vlastivědná exkurze na RadhošťBMX exhibice
Rychlý kontakt

e-mail ředitelna: reditelna@zspohorelice.cz

tel. ředitel: +420 519 424 564

družina: +420 519 424 263

jídelna: +420 519 424 262

Objevte možnosti, které naše škola nabízí Vašim dětem

Zobrazit kroužky a projekty