VZPoura úrazům

června 15, 2018

Jarní a letní měsíce už jsou v plném proudu a krásné počasí láká k dovádění s kamarády a sportování. Běháme po venku, jezdíme na kolech, koupeme se a zkoušíme, co všechno dokážeme. Součástí takových radovánek bývají často bohužel také úrazy. Dospělí se neustále snaží děti upozorňovat na nebezpečí a chránit je před ním. Mnohým už takové kárání zní jako ohraná písnička.

Žáci 5. ročníku si uvědomili, že opakovaná poučení nejsou jen plané řeči dospěláků, ale hrozba úrazů je každodenní realitou a ne každý úraz končí jenom odřeninou nebo ovázaným kotníkem.

V rámci projektu VZPoura úrazům k nám do školy přijeli dva mladí pánové, Pavel a Zbyněk, aby nám ukázali, že opatrnosti není nikdy dost a že nerozvážnost, anebo touha dokázat sobě nebo ostatním, že zvládneme všechno, se vždy nevyplácí.

Oba pánové byli zdravými mladíky plnými energie, sportovci a veselými kamarády, ale oba měli jednoho dne smůlu. Přišel úraz, pád. Potom nemocnice, hrozná zpráva o tom, že už nikdy nebudou chodit, vleklé rehabilitace a těžké vypořádávání se s důsledkem vlastního neuváženého jednání.

Pavel chodí po pádu z mostu velmi špatně o berlích, Zbyněk při cyklistickém závodě spadl z kola a je odkázán na vozíček. Oba si poranili páteř.

Naši žáci si s pány povídali, ukázali si, jak funguje páteř a jak kritické její poranění může být. Byl to silný zážitek plný emocí! Všichni jsme si uvědomili, jak křehké je naše zdraví a jak důležité je si ho chránit!

Pavla a Zbyňka obdivujeme za jejich sílu a děkujeme za ochotu a odvahu o svém neštěstí povídat, aby prostřednictvím své zkušenosti ochránili ostatní.

Kateřina Pikulová za kolektiv učitelek 5. ročníku

Slavnosti městaPadne jazykový rekord?