Tonoucí šesťáky zachraňovali hasiči na člunu

června 29, 2016

Zatímco ostatní třídy se ve čtvrtek 23. června mořily ve škole, šesťáci z áčka a béčka se vydali osvěžit do nedalekého kempu ATC Merkur Pasohlávky.

Na autobusové zastávce v Pasohlávkách nás již čekali naši dva průvodci, domorodí obyvatelé z 6.A – Adam a Filip. Ti šlápli do pedálů a celou cestu dvoukilometrové procházky po promenádě kolem vody se drželi v popředí. Dokonce měli vymyšlený plán, jak proniknout do kempu přes plot bez placení. K našemu zklamání jsme toho však nemohli využít, neboť na bráně nikdo neseděl, takže jsme sem vstoupili zdarma zcela legálně.

Jakmile jsme dorazili na pláž, uvelebili jsme se mezi dva sympatické rybáře, kteří vzápětí pochopili, že dnes jim asi brát nebudou, takže se odebrali na odlehlejší místa. Paní učitelky nás hned poučili o bezpečnosti, a tak jsme mohli v souladu s těmito bezpečnostními pokyny a školním řádem naskákat do vody. Po chvilce osvěžení jsme měli ještě čas se nasvačit, opálit a zahrát si míčové hry.

Pak už nás nedaleko přístaviště parníku čekal program, který jsme měli domluvený s pohořelickými hasiči. Ti sem za kompletně vybaveným hasičským autem dopravili záchranný člun. Poučili nás o průběhu zásahu při záchraně tonoucích se osob a následně nám to prakticky předvedli. K tomu jim někteří z nás sloužili jako figuranti. Vybráni byli ze začátku hlavně ti nejzlobivější, protože jsme doufali, že se to hasičům napoprvé nepovede. Nakonec však byli zachráněni všichni. Ostatní žáci měli možnost se na člunu aspoň projet, postupně jsme si tak oblékli záchranné vesty a helmy a vyrazili jsme na vlny místní přehrady. Byl to skvělý zážitek. Nadšeně jsme mávali na projíždějící auta, jejichž řidiči naše nadšení tolik nesdíleli.

V mezičasech jsme se nacpali hamburgery, párky v rohlíku a zmrzlinkami. Pak už jsme zmoženi vyrazili po dvanácté hodině zpět do Pasohlávek na autobus. Od začátku bylo jasné, že ho nemůžeme stihnout, což nás mrzelo, protože ve školní jídelně na nás čekala pizza. Některým se tady tak líbilo, že se jim odtud nechtělo a loudali se velmi pomalým krokem. Všichni tito hříšníci budou potrestáni za pozdní příchod na zastávku. Největšími hrdiny dne se  stali Martin Z. a Lukáš S., kteří navzdory vyčerpání a únavě nahodili sprint a dokázali doběhnout a zastavit odjíždějící autobus. K našemu štěstí ho neřídil žádný protivný řidič, ale milá paní, která na nás ochotně počkala. Jakmile děti uviděly stojící autobus, daly své bolavé nohy na ramena a v rychlosti nastoupily. Všichni cestující ve věku našich babiček a dědečků námi byli okouzleni a jistě jim celá cesta lépe ubíhala.

Po návratu jsme si ještě koupili zmrzlinu a ledovou tříšť, abychom zchladili naše spálená záda. Poté jsme se již rozprchli do jídelny či domů na oběd. Druhý den jsme se předháněli v tom, kdo se víc opálil. Celá akce se velmi vydařila.

Veronika Gajdošová, Veronika Šťastná

Den s integrovaným záchranným systémem v PohořelicíchLogopedické ohlédnutí
Rychlý kontakt

e-mail ředitelna: reditelna@zspohorelice.cz

tel. ředitel: +420 519 424 564

družina: +420 519 424 263

jídelna: +420 519 424 262

Objevte možnosti, které naše škola nabízí Vašim dětem

Zobrazit kroužky a projekty