První republika očima 9. ročníku

Listopad 28, 2017

Svůj dějepisný projekt o první republice zpracovali i žáci 9. ročníku. Předčasně jsme tak oslavili sté jubileum od vzniku samostatné Československé republiky. Příští rok, kdy uplyne již 100 let od této události, budou současní deváťáci na středních školách, proto jsme využili už teď aktuálního tématu v hodinách dějepisu k tomu, abychom si tuto významnou událost připomněli.  Zároveň jsme si ukázali, že můžeme být hrdi na to, co pro nás naši předci vybudovali.

Zjistili jsme, že i přes spoustu problémů, které založení nového státu s sebou přineslo, je toho mnoho, co můžeme obdivovat. Díky žákovským pracím jsme se dozvěděli, jaké domy si lidé stavěli, obdivovali jsme např. slavnou vilu Tugenhadt, že svůj volný čas trávili třeba v kavárnách, biografech, na Barrandovských terasách. Seznámili jsme se s osudy prvorepublikových filmových hvězd, s úspěchy známých sportovců či továrníků. Především chlapci se zajímali o automobilový průmysl, děvčata zase o módu tehdejší doby.

Nejlépe vše vystihuje úvaha žáka Rudolfa Cahy, který se zamyslel nad tím, jak by vypadal jeho život, kdyby žil v období první republiky:

„Jsem muž, který chodí šestkrát týdně do práce a každý den zde stráví osm hodin, zbytek dne si zajdu lehnout na barrandovské lehátko a budu relaxovat u zdejšího bazénu. Když si budu šetřit, tak si koupím auto třeba od Škody. Zajedu si do biografu na film, kde bude hrát nějaký Čech např. Oldřich Nový nebo můj oblíbený herec Charlie Chaplin, to co bude říkat, neuslyším, ale přečtu si v titulcích. Na nohách budu mít nový model od Baťi. Vydělané peníze si budu ukládat do Živnobanky a bydlet budu v krásném činžovním domě.“

Mgr. Tamara Novosáková

Chodbou do středověkuVýukový program – ROBOTI
Rychlý kontakt

e-mail ředitelna: reditelna@zspohorelice.cz

tel. ředitel: +420 519 424 564

družina: +420 519 424 263

jídelna: +420 519 424 262

Objevte možnosti, které naše škola nabízí Vašim dětem

Zobrazit kroužky a projekty