Premiérová olympiáda v českém jazyce

června 29, 2022

„Paní učitelko, proč už zase ta matematika?“ přivítaly mě jednoho březnového rána děti 5. třídy. Přesněji řečeno děti některé. Druhá polovina třídy naopak zajásala nad tím, že budeme po dlouhé covidové odmlce opět počítat Matematického klokana, a v hlavě už zapínala své „matematické kalkulačky“.

„Vždyť je to pořád jen Logická olympiáda, Klokan, Pangea…, proč někdy není nějaká soutěž taky v češtině?“ zkoušeli ještě zlomit moji neoblomnost ti, kterým čísla nepřirostla tolik k srdci a raději by místo slovních úloh doplňovali měkká a tvrdá i.

Právě v onu chvíli se zrodil nápad   k jeho realizaci byl už jen krůček. A tak se letos konala poprvé olympiáda v českém jazyce pro děti 4. a 5. tříd. Aby byly podmínky férové pro všechny děti, připravili jsme dvě kategorie soutěžních otázek, v nichž se děti musely popasovat s dvaceti čtyřmi úkoly, a prokázat tak nejen své znalosti gramatických jevů, ale i schopnost porozumět textu, pochopit význam přísloví, rozluštit slovní přesmyčky či orientovat se v českých básnících a ilustrátorech.

Účast v obou kategoriích byla vskutku hojná a výsledky dětí nás mile překvapily a potěšily. Ve 4. třídách si první tři místa rozebrala děvčata ze 4. C. První místo s celkovým počtem 103 bodů (ze 120 bodů) obsadila Tereza Sládková, pouze o jeden bod méně získala Štěpánka Poláková a na krásném 3. místě se 101 body skončila Nela Soukalová. Výsledky všech tří děvčat byly velice těsné a finálový souboj napínavý do poslední otázky.

Prvenství v 5. ročníku patří Martinovi Urbanovi z 5. D (110 bodů ze 120), který zvítězil s náskokem 10 bodů na stříbrného Tomáše Duška (5. D, 100 bodů). O pouhé dva body méně a pomyslnou bronzovou příčku vybojovala Lucie Götzová z 5. C.

Všem zúčastněním dětem patří velký dík za jejich odvahu a chuť zasoutěžit si a pevně doufáme, že letošní ročník nebyl ročníkem posledním a i v příštím školním roce budeme soutěžit jak s čísly, tak i písmeny!

Za učitelky 4. a 5. tříd Romana Červinková

Tomáš Dušek v TOP TEN aneb úžasné Pangea fináleOvoce, zelenina a mléko do škol
Rychlý kontakt

e-mail ředitelna: reditelna@zspohorelice.cz

tel. ředitel: +420 519 424 564

družina: +420 519 424 263

jídelna: +420 519 424 262

Objevte možnosti, které naše škola nabízí Vašim dětem

Zobrazit kroužky a projekty