Předvánoční exkurze do Bratislavy

prosince 29, 2017

Poslední pondělí před Vánoci vyrazila padesátka osmáků a deváťáků do Bratislavy, hlavního města Slovenska. Po cestě autobusem jsme si společně zopakovali základní údaje, které jsme se o Slovensku dozvěděli v sedmé třídě v zeměpise. Příjemný pan průvodce nás po celou dobu zásoboval informacemi o našich sousedech z oblasti zeměpisu, dějepisu či kultury. Nechyběl ani historický kvíz, ve kterém některé z nás proklepl ze znalostí vztahů mezi různými panovníky. Cesta nám tak příjemně utíkala, i když jsme asi hodinu strávili v koloně na dálnici.

V Bratislavě nás nejprve čekala prohlídka nejvýznamnějších dominant. Nejdřív jsme zastavili na Slavíně, což je památník připomínající sovětské vojáky padlé ve 2. světové válce. Jelikož se tento památník tyčí vysoko nad městem, mohli jsme se zde mimo jiné pokochat krásným výhledem. Druhou zastávkou byl Bratislavský hrad, který jsme si zvenku obhlédli. Z historického výkladu nás zaujalo třeba to, že zde nesídlí prezident (jak je tomu u nás), ten totiž obývá Grasalkovičův palác nedaleko hradu. Následovala procházka podél Dunaje až do středu města. Po cestě nás průvodce upozorňoval na různé zajímavosti a památky. Prohlédli jsme si historické centrum s krásnými budovami, mezi které patří např. Katedrála sv. Martina, Michalská brána, Stará radnice či budova Slovenského národního divadla a mnoho dalších. Naší pozornosti neunikla ani bronzová socha Čumila, který na nás zvědavě vykukoval z chodníku.

Následovala návštěva vánočních trhů, na kterých jsme mohli nasát pravou vánoční atmosféru, i když po sněhu tu nebylo ani památky. Většina z nás ochutnala tradiční slovenské zemiakové lokše či jinou pochoutku. Obešli jsme několik stánků s různým sortimentem, mezi kterým převažovaly vánoční dekorace. Zakoupili jsme drobné dárečky pro naše nejbližší a totálně promrzlí jsme se vraceli zpět k autobusu, abychom se mohli vydat zpět domů.

Veronika Gajdošová, Martina Hrdličková, Veronika Šťastná

Den naruby…Plavání 3. tříd
Rychlý kontakt

e-mail ředitelna: reditelna@zspohorelice.cz

tel. ředitel: +420 519 424 564

družina: +420 519 424 263

jídelna: +420 519 424 262

Objevte možnosti, které naše škola nabízí Vašim dětem

Zobrazit kroužky a projekty