Poznáváme Brno trochu jinak

června 27, 2022

Ke konci června jsme se společně s 5. C vypravili do našeho krajského města, abychom se seznámili s jeho historií a legendami, kterými je Brno opředeno. Ještě před 9. hodinou na nás u Brněnského draka, přesněji řečeno vycpaného krokodýla nilského, v průchodu Staré radnice čekala paní průvodkyně, která nás provedla zajímavými brněnskými zákoutími a povyprávěla nám mnoho poutavých příběhů z dob dávných i pradávných.

Dozvěděli jsme se tak, že nad námi visící krokodýl je nejstarším vycpaným exponátem střední Evropy, vyslechli jsme si, jak se krokodýl do Brna dostal a proč se mu říká Brněnský drak. Paní průvodkyně nám povyprávěla legendu i o dřevěném kole, které bylo údajně za jeden den zhotoveno kolářským mistrem a dokutáleno ještě do západu slunce téhož dne z Lednice do Brna, prohlédli jsme si šikmou věžičku na průčelí Staré radnice a nyní už víme, proč ji středověký stavitel Antonín Pilgram úmyslně vystavěl nakřivo. A neméně zajímavý příběh jsme si vyslechli i na ulici Mečová, kde zazděného radního připomíná zkamenělá tvář vysochaná do radničního zdiva.

Přes Zelný rynk jsem se dostali ke gotické Katedrále sv. Petra a Pavla, kterou jsme si prohlédli jak zvenčí, tak i zevnitř. Měli jsme velké štěstí, protože právě v době naší návštěvy chrámem zněl hlas varhan a jedinečnou atmosféru dokreslovaly sluneční paprsky prostupující skleněnými vitrážemi. Uvědomili jsme si, jakou krásu nám zanechaly předchozí generace, a ještě dlouho v nás tento zážitek dozníval.

Naše další kroky vedly přes Denisovy sady, kde restaurátoři opravovali obelisk z Napoleonských dob. Veliký dík patří jednomu z restaurátorů, který nám ochotně povyprávěl o své práci, historii obelisku i o horninách, ze kterých je sloup i lvi nacházející se na jeho průčelí vyhotoven. Poslední zastávkou naší prohlídky byl bronzový model města Brna na Moravském náměstí. Zde jsme se u sochy markraběte Jošta Lucemburského rozloučili s paní průvodkyní a zamířili jsme ještě shlédnout Brno z výšky hradeb Špilberku.

Celý výlet se nám moc líbil a naše největší poděkování patří paní průvodkyni, která nás poutavě provedla brněnskými zákoutími a dějinami.

Žáci 5. D

Návštěva zábavního parku BrunoDetektivní příběh
Rychlý kontakt

e-mail ředitelna: reditelna@zspohorelice.cz

tel. ředitel: +420 519 424 564

družina: +420 519 424 263

jídelna: +420 519 424 262

Objevte možnosti, které naše škola nabízí Vašim dětem

Zobrazit kroužky a projekty