Pohořelické atletické hry na ZŠ

června 05, 2019

Atletika je velmi komplexní a zdravý sport, který je základem pro téměř veškeré další sportování. I takový šachový velmistr si nejlépe své tahy urovná například při trénování vytrvalostního běhu. ZŠ Pohořelice se snaží vyrovnat nepřítomnost atletického klubu alespoň tím, že se na druhém stupni atletice věnujeme. Každý rok na podzim a na jaře provedeme stovky měření skoků do dálky, výšky, běhů na 60 m, hodů, vrhů a samozřejmě pro většinu atletických adeptů je nejnepříjemnější vytrvalostního běh. Podmínkou této disciplíny u chlapců je výrazně se nezhoršit v porovnání s dřívějšími časy, neboť předchozí výsledky evidujeme. Výjimkou jsou samozřejmě zdravotní komplikace apod. Tak došlo k tomu, že 90% běžců se v této disciplíně, která je převážně o „morálu“, zlepšilo. Dokonce někteří zarytí odpůrci chůze se mi svěřovali s novou láskou k běhu. Všechny děti sport potřebují a mají ho rády, pokud s ním ovšem neztratí kontakt.

Proto jsme se první týden v květnu s kolegyní Karpíškovou zavázali uspořádat 2. ročník Pohořelických atletických her na naší škole. Vybrali jsme v kategoriích mladší žáci, mladší žákyně a starší žáci, starší žákyně vždy cca 8 nejlepších v každé z pěti disciplín a měřili jsme je v konkurenci s jinými žáky znovu. Očekávaně se většinou zlepšovali. Na běhy jsme použili startovací pistoli, takže závodní zážitek byl ještě lepší. Nutno si povzdechnout, že motivace nejen k závodům je u dívek problematičtější a je to velká škoda. I tak se sešlo na tyto závody v průběhu vyučování cca přes 70 závodníků a závodnic a to si myslím, je dobrá práce s talentovanými. Zároveň byly tyto závody spolu nominační na okrskové kolo atletiky v Židlochovicích, které patří ke sportovnímu vrcholu všech soutěží. Nemám prostor vyjmenovávat všechny umístěné ve všech disciplínách, nicméně dovolte mi zmínit několik velice kvalitních výkonů.

Běh na 60 m – Patočka a Haumer (8. třída) oba 7,57 s

Běh na 60 m  – Zámečník (6. třída) 8,07 s

Skok do dálky –  Hečko (7. třída) 4,60 m

Vrh koulí –  Lacina (9. třída) 10, 37 m

Běh 800 m – Světlíková (8. třída) 3,05 min.

Skok do dálky – Novosádová (7. třída) 4,15 m

Běh 60  –  Merhautová (8. třída) 8,88 s

Hod míčkem –  Vrbka (7. třída) 52 m

Skok do výšky – Svojsík (9. třída) 156 cm

Běh na 600 m – Shorná (6. třída) – 2,10 min.

Běh na 600 m Kubová (7. třída) – 2,11 min.

Běh na 1400 m –  Patočka a Zbránek (8. třída), rozdíl byl jen pár vteřin

Nejen pohybově talentovaných dětí je na naší škole spousta a my s nimi chceme a umíme pracovat. Nutno podotknout, že ještě mnohem zajímavější jsou posuny těch dětí, které jsou na opačném konci startovacího pole. Zde se jedná o změny v postojích ke sportu a životnímu stylu, ke kterým se jim snažíme pomáhat v tělesné výchově svými omezenými možnostmi.

Lukáš Nápravník

Projektové vyučování v přípravných ročnícíchTvoření ke Dni matek
Rychlý kontakt

e-mail ředitelna: reditelna@zspohorelice.cz

tel. ředitel: +420 519 424 564

družina: +420 519 424 263

jídelna: +420 519 424 262

Objevte možnosti, které naše škola nabízí Vašim dětem

Zobrazit kroužky a projekty