Po stopách výsadku Silver A a ležácké tragédie

května 12, 2019

Na sklonku dubna vyrazilo 45 žáků naší školy na exkurzi k výuce moderních čs. dějin. Hlavním motivem našeho dvoudenního cestování byl protinacistický odboj na Pardubicku. Silver A je neprávem poněkud ve stínu známějšího Anthropoidu. Odborníky bývá hodnocen jako jeden z nejúspěšnějších výsadků z pohledu plnění svých úkolů, i proto jsme se rozhodli příběhy velitele Alfréda Bartoše, Josefa Valčíka a telegrafisty Jiřího Potůčka zařadit do výuky. Tito vojáci a jejich pomocníci prokázali hrdinství, které jsme se snažili žákům ukázat na konkrétních místech, kde působili.

První den jsme prošli obávaný Zámeček (Larischovu vilu) v Pardubicích a přilehlé popraviště, kde byli zastřeleni obyvatelé Ležáků a podporovatelé parašutistů. Poté jsme se vydali stezkou Alfréda Bartoše, která vede centrem Pardubic. Byt Krupkových, hotel Veselka, či Smilova ulice to jsou všechno místa spojena s odbojovou činností statečných obyvatel Pardubic.

Druhý den jsme si prošli lesopark Jiřího Potůčka, kde jsou umístěny památníky sedmi parašutistů, kteří statečně vzdorovali nacistům v roce 1942 v kostele v Resslově ulici v Praze. Posledním místem našeho cestování byl Národní památník v Ležákách. Pracovnice památníku si pro nás připravili velmi zajímavý program zaměřený mimo jiné na osudy dětí z Lidic a Ležáků. Prohlédli jsme si poutavý dokument a prošli jsme pietní území s hrobodomy.

Na závěr bych chtěl pochválit všechny účastníky, kteří na exkurzi prokázali slušné znalosti z naší společné historie, ale hlavně se uměli na pietních místech chovat. Podzimní exkurze nás zavede za moderními dějinami do Osvětimi, Krakova nebo do Budapešti.

Fotogalerie z exkurze

Čarodějnické učeníČarodějné učení
Rychlý kontakt

e-mail ředitelna: reditelna@zspohorelice.cz

tel. ředitel: +420 519 424 564

družina: +420 519 424 263

jídelna: +420 519 424 262

Objevte možnosti, které naše škola nabízí Vašim dětem

Zobrazit kroužky a projekty