Po stopách Alfréda Bartoše a ležácké tragédie

září 08, 2015

Tradiční dubnová exkurze se věnovala československému protinacistickému odboji, což je téma, kterému se velmi podrobně věnují žáci společenskovědního semináře. Centrem našeho zájmu byly tentokrát východní Čechy, konkrétně nacisty vypálená obec Ležáky a činnost výsadku Silver A na Pardubicku.

Na pietním území Ležáky jsme se podrobně seznámili mimo jiné s odbojovou činností obyvatel Ležáků v rámci organizace Čenda, s osudy nacistů zodpovědných za barbarské zločiny spojené s Ležáky či s příběhem sester Šťulíkových, které jako jediné přežily. Velmi zajímavé bylo také srovnání osudů obyvatel Lidic a Ležáků.

Centrem Pardubic vede stezka Alfréda Bartoše, což byl vojenský velitel velmi úspěšného výsadku Silver A, který byl vyslán z Anglie na území Protektorátu s cílem podpořit zdecimovaný domácí protinacistický odboj na konci roku 1941. Stezka nás provedla místy spojenými s osudy Alfréda Bartoše, Josefa Valčíka a Jiřího Potůčka (skupina Silver A), jako byl hotel Veselka, byt manželů Krupkových, sídlo pardubického gestapa aj. Poznávání v Pardubicích jsme zakončili minutou ticha na popravišti u pardubického Zámečku, kde byli zavražděni obyvatelé Ležáků i pardubičtí podporovatelé a spolupracovníci výsadkářů ze skupiny Silver A.

Exkurze do Ležáků a Pardubic obsahově navázala na poznávací zájezdy do Lidic a Prahy (kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici), které se uskutečnily v minulých letech.

Lukáš Mertlík

Přidat komentář
Praha už voláOkresní kolo štafetového poháru

Přidejte Váš komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Rychlý kontakt

e-mail ředitelna: reditelna@zspohorelice.cz

tel. ředitel: +420 519 424 564

družina: +420 519 424 263

jídelna: +420 519 424 262

Objevte možnosti, které naše škola nabízí Vašim dětem

Zobrazit kroužky a projekty