Ochrana člověka za mimořádných událostí – Pasohlávky, kemp Merkur

září 25, 2017

„Kde máš pláštěnku? Prší!“… „Neprší, mně to nevadí, paní učitelko.“

Skvělá rozsáhlá akce celého systému záchranných složek Jihomoravského kraje, které jsme se zúčastnili se žáky 6. a 7. ročníku, probíhala sama podle hesla „ochrana za mimořádné situace“. Trošku nám totiž pršelo, prakticky pořád… Ale nás to neodradilo a žáci s vtipnými pokřiky: „Nám už to nevadí, to je jedno,“ běhali od stanoviště ke stanovišti. Seznámili se postupně s prací, případy, pomůckami a celým systémem hasičů, policie a záchranářů, i těch vodních. Prošli si testy BESIPu, dopravními situacemi a první pomocí s praktickým nácvikem řešení krizové situace, včetně simulace srdeční masáže a umělého dýchání na figurínách.

Co nás ale opravdu bavilo a zaujalo nejvíc, byly trenažéry – každý si vyzkoušel, co obnáší přetočení auta při nehodě a zůstat viset hlavou dolů a k čemu vlastně jsou pásy. Další trenažéry byly motorka a auto v silničním provozu… Málokdo dojel napoprvé do cíle.

Další top byly reálné ukázky zásahů jednotlivých složek. Policie předvedla hned dvě akce, prvně jejich psovodů a perfektně vycvičených psů, včetně zadržení pachatele (sice v ochranném obleku, ale to cvakání zubů a prudké výpady policejního psa nahánělo hrůzu i z dálky). Následovalo několik ukázek zásahů „zakuklenců“ – jejich výcvik (to si zkusili i někteří naši kluci), pak zásah proti demonstrantům, a zadržení nebezpečných pachatelů v autě. S obdivnými výkřiky z obecenstva: „Voni maj akáčka…!“ se nikdo z dětí radši ani nehnul.

Další ukázky patřily hasičům, kteří simulovali celý zásah u nehody auta, a dokonce vystříhávali raněné. Vodní záchranáři nám předvedli zásah při topení se lidí na loďce (všem nám tuhla krev, když skákali do té ledové vody). A vrcholem bylo, že nás povozili na velmi rychlém záchranářském katamaránu…

Večer jsme si pro zahřátí zaskákali v obrovském vyhřátém párty stanu na diskotéce.

Jediné, co nám tyto dva dny trošku kazilo, bylo to počasí, ale větru, dešti neporučíš. Děkujeme všem, kteří pro nás tuto akci připravili a účinkovali zde, za to, že se snažili o možné i nemožné ve zhoršených podmínkách.

Této dvoudenní vzdělávací akci se dostalo větší mediální pozornosti (konkrétně zde).

Lenka Koubková

Aktuální nabídka kroužků ve školním roce 2017/18Malování nás baví…
Rychlý kontakt

e-mail ředitelna: reditelna@zspohorelice.cz

tel. ředitel: +420 519 424 564

družina: +420 519 424 263

jídelna: +420 519 424 262

Objevte možnosti, které naše škola nabízí Vašim dětem

Zobrazit kroužky a projekty