Mineralogická exkurze

listopadu 08, 2016

Žáci 8. A 9. ročníků se zúčastnili 4. 11. 2016 mineralogické exkurze v Tišnově.

Nejprve jsme navštívili Podhorácké muzeum v Předklášteří, kde jsme měli možnost prohlédnout si stálou výstavu minerálů, které pocházejí z Českomoravské a Brněnské vrchoviny. Dále se žáci seznámili s expozicí o cisterciáckém klášteře Porta coeli a o léčebných metodách první světové války.

Naše další zastavení vedlo na rozhlednu Klucanina v nadmořské výšce 410 m n. m. se 129 schody, z níž byl nádherný výhled na přírodní památku – kopec Květnici, kde hnízdí kolonie netopýrů ve vápencových jeskyních a jsou zde bohatá naleziště ametystů.

Posledním zastavením byl Tišnov a místní sokolovna, kde se konala mezinárodní výstava minerálů, které se pravidelně účastní naši přední i zahraniční vystavovatelé. Viděli jsme velké množství barevných i zajímavě zpracovaných minerálů z různých koutů světa i různě velké zkameněliny. Některé jsme zakoupili do školy a doplnili naši školní sbírku.

Během exkurze žáci vyplňovali pracovní list. Úkoly se netýkaly jen mineralogie, ale např. i mariánského sloupu Panny Marie, významných rodáků či významných budov města. Odpovědi tak museli hledat i třeba na náměstí v Tišnově.

Cílem exkurze bylo přiblížit žákům výuku geologie a to se snad podařilo. Byla sice zima, ale svítilo sluníčko, tak i počasí nám přálo. Doufáme, že to byl příjemný zážitek pro všechny.

Věra Harvánková, Simona Škrabalová

Týden knihoven se školní družinouÚspěch v Logické Olympiádě