Lyžařský kurz v Karlově pod Pradědem

března 10, 2017

Děti hrdě potlačily poslední slzičky a zběsile zamávaly rodičům. Dveře autobusu se nadobro zaklaply a týdenní dobrodružství mohlo začít.

Cesta do Karlova pod Pradědem uběhla svižně a ihned po té, co jsme se ubytovali, jsme vyrazili na svah.  Zvoleni byli první pomocníci, především ti, co se potajmu posilnili energetickými nápoji a byli odhaleni. Po 10 minutách však hlásili, že už mají dost, a zarytě tvrdili, že z nich účinek vyprchal. Sem tam se ozvalo líné zakňourání, ale instruktoři s ledovým klidem odolávali nezdolnému nátlaku. První den byl přehlídkou nejrůznějších lyžařských stylů. Děti rozvážně zvládly převýšení 300 m vysokého kopce pěkně po svých. První odvážlivec byl věrný brilantnímu stromečkovému stylu, další tři korigovali jízdu a rychlost v podřepu, další se blýskli jízdou bez hůlek. Ostatní na nikoho nečekali a rovnou začali s výukou. Cílem první lekce bylo umět se zvednout ze země a udržet se na nohou. Ti, kteří sjeli, byli zařazeni do prvního družstva, méně zdatní do druhého oddílu a trojlístek uzavřela skupina snowboardistů.

Ani na chatě žáci nezaháleli a svědomitě se věnovali připravenému programu a společenským hrám. V osobním volnu se chlapci vášnivě oddávali hazardní hře pokeru a dívky testovaly pleťové masky.

Následujícího dne „snowboarďáci“ trénovali udržení stability při jízdě na prkně a zakusili, co je to rovnováha na vleku. Druhé družstvo se pralo s rovnováhou při snaze nazout si lyže. Když byla dlouhá prkna nasazena konečně na botách, vymyslela si instruktorka další záludnost, a to výšlap svahu bokem. Slabší jedinci z druhého družstva provolávali: „To je peklo.” S funěním však stoupali vzhůru. První oddíl postupně upouštěl od svých zažitých stereotypů v jízdě.

Hurá, první den byl za námi, a jelikož předešlá noc proběhla poněkud bujaře, několik nezbedníků si vybralo svoji odměnu. Na zpáteční cestě na chatu si párkrát vyběhli do kopce a ostatní jim nezapomněli mávat a povzbuzovat je z autobusu.

Při večerním programu nás potom velice mile děti překvapily parádní zábavou.

V dalších dnech se nám pokazilo počasí, ale účastníci kurzu neúnavně ždímali kousky oblečení a statečně zdolávali nástrahy zrádného sněhu. I přes déšť žadonili o další a další jízdy. Druhé družstvo zjistilo, že peklo jménem výšlap bokem je nic proti technice výšlapu stromečkem. Nicméně po osvojení si techniky jízdy v pluhu, zvládnutí oblouku v pluhu, propadlo družstvo lyžování stejně jako většina lyžařů. Jelikož bylo velmi šikovné, do konce kurzu se mu podařilo zdolat techniku sjezdového lyžování téměř celou.

Předposlední den se naštěstí počasí umoudřilo, a tak přišla řada na slalom, kýžené samostatné jízdy i na výměnu snowboardu za lyže, za kterou jeden vytrvalý účastník orodoval celý kurz.

Instruktoři děkují dětem za bezvadně strávený týden, za jeho bezproblémový průběh a fajn zábavu, kterou si dokázaly zorganizovat samy, a spoustu krásných a vtipných zážitků.

Za instruktorský tým Veronika Šťastná

Okresní kolo recitační soutěžeOkresní kolo recitační soutěže 1. stupně
Rychlý kontakt

e-mail ředitelna: reditelna@zspohorelice.cz

tel. ředitel: +420 519 424 564

družina: +420 519 424 263

jídelna: +420 519 424 262

Objevte možnosti, které naše škola nabízí Vašim dětem

Zobrazit kroužky a projekty