Kapřík Lojzík

ledna 11, 2023

Celodenní projekt  1. E s prvky daltonu

Tříkrálová koleda už zazněla a my se musíme rozloučit s letošními Vánocemi. To vůbec nevadí, my už se těšíme na ty další. My jsme totiž pro vás připravili při našem předvánočním projektu nové recepty z ryb na sváteční stůl. Můžete se tak těšit s námi. U „modelínového vaření“ jsme zjistili, že od nás z Pohořelic je ta slavná ryba, bez které nemohou Vánoce být. Dokonce má i vlastní sochu, která je večer krásně osvětlená.

Vánoce jsou plné světýlek a pohádek. I náš den začal pohádkou o kouzelné rybě, která změnila rybáři život. Rybářský život je Pohořelicím blízký. Některé děti vyprávěly, jak jezdí s rodiči na výlovy zdejšího rybníka Vrkoče. Jiné se chlubily, že zkoušely s dědečkem už ryby chytat. Poprvé jsme ve škole při povídání skládali myšlenkovou mapu, co všechno nás napadne ke slovíčku kapr. Protože ještě neumíme všechna písmenka, naše nápady jsme kreslili kolem kapříka. V průběhu dopoledne si školáci vyzkoušeli matematickou hru, vylovili pár slabik, vyčistili rybník plný odpadků, přečetli slabikami nazdobené kapříky a hlavně se věnovali novým kulinářským nápadům. Vytvořili spoustu jídel z ryb. Povyprávěli jsme si, jak je důležité ryby jíst. K svačině jsme ochutnali jednohubky z paštiky vyrobené z pohořelického kapra. Náš den začal pohádkou a také jí skončil. Vymysleli jsme společnými silami příběh o kapříkovi z našeho pracovního listu. Děti potom naši pohádku O kapříku Lojzíkovi z Pohořelic doplnily krásnými ilustracemi.

Tak nebuďte smutní, těšte se na ty příští Vánoce a nechte se třeba inspirovat našimi malými kuchtíky.

Za prvňáčky Ivana Poprachová

Pomáhat a chránit – exkurze přípravných třídSoutěžíme s abecedou