Jedlá zahrada na Dlouhé

května 13, 2022

Naše škola se již v roce 2021 zapojila do projektu IKAP II. JMK a rok a půl trvajícího programu Jedlá zahrada pod záštitou Lipky – školského zařízení pro environmentální vzdělávání. Program realizovali žáci 8. C, spolurozhodovali o podobě školní zahrady a jejich úpravách, o využívání plodů ve výuce a prostoru v zájmové činnosti.

Začátek programu nebyl nijak lehký. Projektový záměr se psal v „covidové době“, kdy žáci ještě nechodili do školy. Velmi nám pomohli pracovníci Lipky, kteří poradili, jak s prostorem pracovat, na co si dát pozor. Náš návrh byl v září přijat a v říjnu jsme se pustili do práce. V podzimních měsících jsme zasadili část jedlých keřů – borůvky, maliníky a rybízy. V zimních a jarních měsících jsme stavěli vyvýšené záhony, vyráběli kompostér, hmyzí hotel, ptačí krmítka, posezení z palet, dokončili jsme osázení prostoru a doplnili ho naučnou tabulí a srážkoměrem.

Byl vybudován kreativní a užitečný prostor pro výuku, pobavení i poznání. Máme tu vyvýšené záhony s aromatickými bylinkami, které využívají žáci v hodinách vaření, jahodový záhon, herní prvky pro menší děti, poznávací prvky jako hmyzí hotel, luční louku pro bezobratlé návštěvníky zahrady, příbytek pro ježky. Dále ovocné stromy a keře, které v těchto dnech již krásně kvetou a jistě budou mít první plody. A co chceme dál? Chystáme se vyrábět bylinkové směsi, vařit marmelády, dělat pravidelné ochutnávky pro ostatní žáky.

Na začátku tu byl jen holý nevyužívaný prostor, dnes školní zahrada i přírodní učebna. Doufáme, že bude všem k užitku.

Maminkám k svátkuDvojitý úspěch, dvojitá radost
Rychlý kontakt

e-mail ředitelna: reditelna@zspohorelice.cz

tel. ředitel: +420 519 424 564

družina: +420 519 424 263

jídelna: +420 519 424 262

Objevte možnosti, které naše škola nabízí Vašim dětem

Zobrazit kroužky a projekty