Hravě o zdravé stravě

Březen 28, 2018

V únoru a březnu jsme výuku výchovy ke zdraví v 8. A zaměřili na zdravou výživu. Nejprve jsme porovnali svoje jídelníčky a popřemýšleli nad tím, čím jsou ovlivněny naše dosti odlišné stravovací návyky, a potom jsme se společně pobavili o tom, jak by měl vypadat vyvážený jídelníček. Na základě vlastních zkušeností a ukázky z pořadu „Jste to, co jíte“ jsme se shodli, že celodenní hladovění, neustálé popíjení Coca-Coly ani noční nálety na ledničku nemají na náš organismus zrovna ten nejlepší vliv. Důležité totiž je dodržovat správný poměr základních živin, tedy bílkovin, sacharidů a tuků (samozřejmě těch zdravých). Názornou ukázku toho, jak by měla zdravá strava vypadat, zachycuje tzv. potravinová pyramida. A právě tu si žáci ve skupinkách vyzkoušeli sestavit. Několik hodin tak týmová práce spočívala v tom procházet letáky, vystřihovat z nich potraviny, rozhodovat se, jestli jsou zdravé a do kterého patra pyramidy je zařadit, což nebylo vždy úplně snadné. Nejvíc práce všem dalo vyhledat dostatek potravin bohatých na zdravé tuky. Nejlehčí naopak bylo najít výrobky, které se řadí na tzv. nezdravý talíř, protože těmi se akční letáky přímo hemží. Společnými silami pak žáci ve skupinkách vše lepili na velký arch papíru a výsledkem jsou poutavé projekty doplněné různými tipy a poučkami, jak žít zdravě. Nezapomněli ani na dostatek tekutin a pohybu. Projekty si můžete prohlédnout při čekání na hodiny na půdě. :-)

Další hodinu jsme téma zdravé výživy propojili s několika dalšími předměty. Do slohu si totiž holky nachystaly pěkná mluvní cvičení, ve kterých se zamyslely nad anorexií a dětskou obezitou. Obě dvě témata se nám velmi hodila, protože jsme se bavili o nadváze a podvýživě. Spočítali jsme si svoje BMI, abychom zjistili, zda je naše váha v normálu, a zavzpomínali jsme, o kterých státech jsme se v zeměpise učili, že trpí podvýživou, proč tomu tak je a kdo jim pomáhá.

V posledních hodinách jsme posoudili, jaký vliv na stravování má reklama. Shodli jsme se, že reklama ovlivňuje hlavně děti, které nabádá ke koupi nezdravých potravin a vybízí ke stravování ve fastfoodech. Ve skupinkách žáci řešili pracovní listy zaměřené na toto téma. Úkolem například bylo vyjmenovat některé reklamy propagující nezdravou výživu, vysvětlit, kterými prostředky působí na diváky atd. V každé skupince byli alespoň dva žáci z mediální výchovy, kteří reklamu nedávno probírali, a tak mohli přispět svými odbornými znalostmi.

Jednou z aktivit bylo i vyhledání informací o různých druzích alternativní výživy (např. vegetariánství) a náš názor na ně. Ve výsledku jsme se shodli, že „člověk je všežravec, a tak by měl jíst všecko, aby mu nic nechybělo…“

Veronika Gajdošová

Jak jsme na 2. stupni recitovali…Hlasuj v anketě pro nejlepší plakát na nápojový automat!
Rychlý kontakt

e-mail ředitelna: reditelna@zspohorelice.cz

tel. ředitel: +420 519 424 564

družina: +420 519 424 263

jídelna: +420 519 424 262

Objevte možnosti, které naše škola nabízí Vašim dětem

Zobrazit kroužky a projekty