Fyzika na 2. stupni se může učit i zajímavěji, a tak trochu jinak

listopadu 08, 2022

Začátkem měsíce se ve fyzice v 8. ročníku probíralo téma Změna vnitřní energie konáním práce a tepelnou výměnou. Pro tento účel jsme využili termokameru, kterou škola vlastní, a další jsme si zapůjčili. V praktické hodině fyziky si žáci vyzkoušeli práci s těmito moderními přístroji a zároveň si ověřili, jak se jednotlivá tělesa (vrtáky, brusné kotouče, tělo člověka) vykonáním práce (třením o sebe, pilováním, řezáním, vrtáním a gumováním) zahřívají. To je důležité hlavně v praxi. Při vyrábění různých výrobků, například na obráběcím stroji, se musí tyto nástroje chladit.

Žáky tyto pokusy velmi bavily. S termokamerami a jejich ovládáním se sblížili velmi rychle, protože tato generace umí pracovat s IT.  Prakticky měřili teploty předmětů a soutěžili třeba i o to, kdo svým třením dlaním vyvolá vyšší teplotu. V další části hodiny měřili i úniky tepla u dveří a oken. Toto téma má přesah i v dnešním problematickém období, kdy se o šetření energiemi neustále hovoří.

Přejeme si, aby žáky přírodovědné předměty, jako je i fyzika, bavily a byly tak dobrou volbou pro jejich další studium.

Petr Řiháček

4. 11. 2022 Pohořelice

 

Přírodovědný klokanS veselou dýní
Rychlý kontakt

e-mail ředitelna: reditelna@zspohorelice.cz

tel. ředitel: +420 519 424 564

družina: +420 519 424 263

jídelna: +420 519 424 262

Objevte možnosti, které naše škola nabízí Vašim dětem

Zobrazit kroužky a projekty