Film V síti: Za školou

března 09, 2020

Internet se během posledních několika let stal součástí všedního života každého z nás. Přináší nám spoustu možností a v současné době je jedním z hlavních médií pro komunikaci a  navazování vztahů zejména u dětí.

Dne 4. března 2020 zhlédli žáci druhého stupně ZŠ dokumentární film V síti: Za školou, který popisuje rizikové faktory související s online komunikací dětí s dospělými, především pak sexting a kybergrooming.

Výzkum zabývající se sextingem a rizikovým seznamováním českých dětí v kyberprostoru zrealizovaný Centrem prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci se společností O2 Czech Republic odhaluje, že:

„Více než 40 % dětí (40,96 %) potvrdilo, že v prostředí internetu obdrželo od jiné osoby provokativní erotickou či pornografickou fotografii, na které je někdo částečně svlečený nebo úplně nahý.

Více než pětina dětí (22,2 %) zažila situaci, kdy se před nimi na webkameře obnažovala jiná osoba (např. prostřednictvím erotického videochatu).

Sexting ve formě textu (intimních, erotických zpráv) provozuje 24,76 % českých dětí, pravidelně pak intimní zprávy rozesílá přibližně 8-9 %. Alarmující je, že více než 7 % dětí provozujících sexting bylo k tomuto jednání donuceno jinou osobou a intimní materiál nebyl odeslán dobrovolně.

Pozvání na schůzku v reálném světě potvrdilo 31,69 % dětí.

V případě, že se dítě dostane do problémů spojených se sextingem, rodičům o tom řekne pouze v 38 % případů, v 32,9 % případů o tom neřekne nikomu. Mezi jeho důvěrníky pak patří především jeho kamarádi.                                     

 

Našim hlavním cílem účasti na osvětové akci je naučit žáky, jak se bránit, kde najít pomoc a především, jak předcházet těmto nebezpečným situacím. Přičemž, je třeba si uvědomit, že rizikem není internet, ale informace, které sdílíme.

 Věra Křenová

 

 

Recitační soutěž 4. a 5. ročníkuBeseda se záchranářkou ZZS JMK
Rychlý kontakt

e-mail ředitelna: reditelna@zspohorelice.cz

tel. ředitel: +420 519 424 564

družina: +420 519 424 263

jídelna: +420 519 424 262

Objevte možnosti, které naše škola nabízí Vašim dětem

Zobrazit kroužky a projekty