Internet se během posledních několika let stal součástí všedního života každého z nás. Přináší nám spoustu možností a v současné době je jedním z hlavních médií pro komunikaci a navazování vztahů zejména u dětí.
Dne 4. března 2020 zhlédli žáci druhého stupně ZŠ dokumentární film V síti: Za školou, který popisuje rizikové faktory související s online komunikací dětí s dospělými, především pak sexting a kybergrooming.
Výzkum zabývající se sextingem a rizikovým seznamováním českých dětí v kyberprostoru zrealizovaný Centrem prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci se společností O2 Czech Republic odhaluje, že:
„Více než 40 % dětí (40,96 %) potvrdilo, že v prostředí internetu obdrželo od jiné osoby provokativní erotickou či pornografickou fotografii, na které je někdo částečně svlečený nebo úplně nahý.
Více než pětina dětí (22,2 %) zažila situaci, kdy se před nimi na webkameře obnažovala jiná osoba (např. prostřednictvím erotického videochatu).
Sexting ve formě textu (intimních, erotických zpráv) provozuje 24,76 % českých dětí, pravidelně pak intimní zprávy rozesílá přibližně 8-9 %. Alarmující je, že více než 7 % dětí provozujících sexting bylo k tomuto jednání donuceno jinou osobou a intimní materiál nebyl odeslán dobrovolně.
Pozvání na schůzku v reálném světě potvrdilo 31,69 % dětí.
V případě, že se dítě dostane do problémů spojených se sextingem, rodičům o tom řekne pouze v 38 % případů, v 32,9 % případů o tom neřekne nikomu. Mezi jeho důvěrníky pak patří především jeho kamarádi.
Našim hlavním cílem účasti na osvětové akci je naučit žáky, jak se bránit, kde najít pomoc a především, jak předcházet těmto nebezpečným situacím. Přičemž, je třeba si uvědomit, že rizikem není internet, ale informace, které sdílíme.
Věra Křenová