Exkurze "Poslední roky války na Valašsku a geografie lázeňství"

května 10, 2016

Žáci společenskovědního semináře opět vyrazili na dvoudenní exkurzi. Tentokrát jsme zacílili na dvě témata. První den jsme se věnovali partyzánskému odboji na Valašsku. Druhý den jsme poznávali Luhačovice a geografii lázeňství.

Tragické osudy Lidic a Ležáků jsou všeobecně velmi dobře známé, ale místa jako Prlov, Ploština, Leskovec, Vařákovy Paseky už zná málokdo, i proto jsme na Vizovicko vyrazili. Válku prohrávající nacisté tu páchali v posledních dnech války zločiny na civilním obyvatelstvu. Barbarským způsobem likvidovali „pasekáře“ za pomoc, kterou poskytovali partyzánskému odboji působícímu v beskydských horách (podrobně zde).

Přímo v terénu jsme prošli místy, kde 1. československá partyzánská brigáda Jana Žižky působila. Navštívili jsme nově postavený partyzánský bunkr, a dokonce jsme byli na své cestě horami „přepadeni“ malou partyzánskou skupinou čítající pět členů. V prlovském muzeu jsme se podrobně seznámili s osudy obětí a pořídili fotografie s vojenskou výzbrojí, což ocenila především mužská část výpravy. Odpoledne došlo i na střelbu ze vzduchové pušky na terč. Poslední zastávkou byl památník na Ploštině, kde jsme minutou ticha uctili statečné pasekáře, kteří ani po brutálních výsleších partyzány nezradili.

Druhý den jsme se probudili v hotelu u Luhačovické přehrady. Ve městě jsme mapovali minerální prameny a hodnotili jejich chuť. K nejlépe hodnoceným pramenům patřila Vincentka a Ottovka. Naopak nejméně žáky zaujal pramen Dr. Šťastného. Dále jsme si prohlédli stavby architekta Dušana Jurkoviče, který vtiskl Luhačovicím charakteristický ráz. Pobyt v Luhačovicích jsme ukončili výstupem k Jezírku lásky, kde podle legendy po namočení ukazováčku levé ruky získá člověk štěstí v lásce. Nutno podotknout, že někteří žáci devátého ročníku si namáčeli ukazováčky dva, a to hned několikrát.

Další exkurzi připravujeme na konec září. Opět se ponese v duchu „Dark tourism“ (temné cestování) na místa spojená s tragédiemi českých dějin 20. století.

Lukáš Mertlík

Přidat komentář
Děti z přípravných ročníků tvořily pro maminkyMimořádné situace – výukový program První pomoc

Přidejte Váš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Rychlý kontakt

e-mail ředitelna: reditelna@zspohorelice.cz

tel. ředitel: +420 519 424 564

družina: +420 519 424 263

jídelna: +420 519 424 262

Objevte možnosti, které naše škola nabízí Vašim dětem

Zobrazit kroužky a projekty