Exkurze k moderním dějinám do Budapešti

října 17, 2019

 

Výuka v terénu je jednou z velmi účinných vzdělávacích metod, proto jsme vyrazili se žáky společenskovědního semináře na exkurzi do Budapešti. Zažili jsme atmosféru velkého pulzujícího města, které kromě nádherných památek nabízí i mnoho poutavých příběhů z moderních dějin 20. století. Zaměřili jsme se na zlatý věk města z přelomu 19. a 20. století, kdy se v Budapešti staví památky jako náměstí Hrdinů, hrad Vajdahunyad, podzemní dráha, parlament, bazilika sv. Štěpána a jiné. Dále jsme se věnovali událostem z druhé světové války. Vyhledávali jsme místa spojená s vládou admirála Horthyho, Strany šípových křížů, dějinami holocaustu a osvobozením města z roku 1945. Žáky zaujalo pietní místo tzv. Boty na Dunaji, které připomíná vraždu 60 židů, kteří byli hozeni do Dunaje a postříleni příslušníky antisemitské Strany šípových křížů. Příběh švédského diplomata Raoula Wallenberga, který zachránil tisíce budapešťských židů před koncentračním táborem, jsme ocenili potleskem u památníku tohoto muže. Velkým tématem pro nás bylo maďarské povstání z roku 1956. Událost po městě připomíná velké množství míst. Povstání Maďarů proti stalinistickému režimu padesátých let za sebou zanechalo tisíce mrtvých Maďarů, kteří se střetli se sovětskou armádou.

Po dvou dnech toulání po Budapešti si někteří žáci sáhli i na hranice svých fyzických schopností, neboť ušli okolo 28 km v městském prostředí.

Děkujeme sponzorům za finanční podporu této vzdělávací exkurze.

Fotogalerie z exkurze

Cestopis z Budapešti

Maďarské povstání z roku 1956

Raoul Wallenberg

Volby do školního parlamentuVodní svět na školní zahradě MŠ
Rychlý kontakt

e-mail ředitelna: reditelna@zspohorelice.cz

tel. ředitel: +420 519 424 564

družina: +420 519 424 263

jídelna: +420 519 424 262

Objevte možnosti, které naše škola nabízí Vašim dětem

Zobrazit kroužky a projekty