Po téměř dvouletém půstu mají žáci znovu spoustu možností prokázat své znalosti, dovednosti a zájmy v různých soutěžích a olympiádách. Některé už zaujímají tradičně místo v plánu školních akcí, jiné se objevují nově. Tak je tomu i u ekonomické olympiády. Letos proběhl teprve 2. ročník a jen díky velkému zájmu Matyáše Szabó neunikla soutěž naší pozornosti.

Matyáš navštěvuje devátý ročník a o svět ekonomie a financí se zajímá delší dobu. S nápadem přihlásit školu přišel právě on. Po registraci byli upozorněni žáci druhého stupně, že mají možnost se nového druhu klání zúčastnit, ale nikdo další nenašel odvahu. Matyáš si ve svém volném čase procházel knihy Mikroekonomie a Makroekonomie pro studenty VŠ. Jeho příprava přinesla svoje ovoce. Soutěž proběhla formou on-line testu a otázky nebyly úplně jednoduché. Matyáš zabojoval a z 25 bodů získal 20, což mu zajistilo postup do celostátního finále, které se uskuteční 15. května 2023 na Ekonomicko-správní fakultě MU v Brně.

A ještě několik čísel ze statistiky soutěže:

V 1. ročníku (2021) se zapojilo 147 základních škol se 3496 žáky, ve 2. ročníku (2022) už to bylo 261 škol s 9145 žáky. Z tohoto celkového počtu postoupilo 113 nejlepších do celorepublikového finále a z Jihomoravského kraje to bylo jen 6 žáků (z cca 560). A na závěr ještě průměrná úspěšnost: zatímco činí 44 %, (11 bodů z 25), Matyášova úspěšnost v testu byla 80 %. K tomuto úspěchu mu gratulujeme a ve finále budeme držet palce!

Ing. Hana Konečná, ZŘŠ