17. listopad na ZŠ Pohořelice

listopadu 25, 2019

V pátek 15. listopadu si naše škola připomněla významné výročí 30 let od sametové revoluce projektovým dnem. Jak se před 17. listopadem 1989 žilo? Jak vypadala škola, co se v ní učilo? Jak probíhala samotná demonstrace? Odpovědi hledali žáci rozděleni do skupin při plnění úkolů. Co je čekalo? Např. skládali pionýrský slib, přísné soudružce učitelce recitovali budovatelskou báseň, vystáli si frontu na pomeranče (ne na všechny se dostalo) nebo nakupovali potraviny v Jednotě za tehdejší ceny. Aby si mohli nakoupit v Tuzexu, museli zvládnout proměnit u vexláka peníze na bony. Nejtěžší nebylo přepsat na psacím stroji petici Několik vět, ale sehnat pod ni podpisy dospělých osob, protože ne každý s jejím zněním souhlasil. Důležitá byla také příprava transparentů na blížící se demonstraci a poslech zakázané hudby. I přestávky byly tematické, dokonce si naši žáci vyzkoušeli korzování ve dvojicích po chodbách školy, dívky předvedly z tělocviku nacvičenou spartakiádní sestavu a chlapci zažili vojenský nástup. Celý den pak vyvrcholil demonstrací v tělocvičně, kde jsme si společně zazpívali píseň Modlitba pro Martu a československou hymnu. Kromě toho byly na chodbách vystaveny předměty, dokumenty a jiné zajímavosti z normalizačního období. Jednu ze stěn zdobila také Lennonova zeď, na které pracovali žáci výtvarného kroužku.

Věřím, že většině žáků se tento den líbil, že si jej užili stejně jako my učitelé, kteří se na projektu podíleli, a že si díky němu vytvořili svůj vlastní názor na život v totalitě. I takováto zážitková výuka je jednou z možností, jak přiblížit moderní dějiny našim žákům.Tamara Novosáková

Svatý Martin ve III. odd. ŠDČeský jazyk hrou