Máš pamatováka?

Říjen 23, 2017

O tom, že naši osmáci mají pamatováka, jsme se mohli přesvědčit v pátek 20. 10. v místním kině. Konal se tam totiž 1. ročník soutěže nazvané právě „Máš pamatováka?? , kterou pořádalo Informační centrum mládeže Střediska volného času Pohořelice. Jednalo se o soutěž určenou pro čtyřčlenné týmy osmáků ze 4 okolních škol (Pohořelice, Vranovice, Vlasatice a Loděnice), na kterou se naši vybraní zástupci, Martin Kříž, Martin Zákoutský, Jakub Vala, Kristýna Straková, poctivě připravovali už od září. A o co vlastně šlo?

V prvním kole čekal soutěžící kvíz ze všeobecných znalostí, ve kterém jsme ztratili pouhý jeden bod. Teď už si všichni jistě budeme pamatovat, co jsou to ty Tetra paky. V druhém kole jsme prokázali své bezchybné znalosti o českých krajích, zabodoval hlavně Martin Z. svou výbornou znalostí hejtmanů a jejich politické příslušnosti. Poznali byste na obrázku Chrám Sagrada Familia? Víte, ve kterém státě ho najdeme? A jaké je hlavní město? My ano! Stoprocentní jsme tak byli i ve třetím kole, kdy jsme dokázali obrázky památek či budov přiřadit ke státu, najít správnou vlajku a poznat pozdrav v jazyce dané země.

Aby si naše hlavy chvilku odpočinuly od přemýšlení, následovalo pohybové kolo, kdy dostali prostor sportovně nadaní žáci, kteří měli zdolat lezeckou stěnu. Po malém zaváhání si naše Spider-Woman Týna vyšplhala pro druhé místo. Po předposledním kole jsme sice stáli na vrcholu tabulky, ale naši soupeři byli v těsném závěsu. Šlo do tuhého, publikum složené z několika spolužáků bouřlivě fandilo a napjatě drželo palce.

Poslední kolo mělo rozhodnout. A nám dalo nejvíc zabrat. Na obrazovce se postupně odkrývaly políčka ukrývající portréty čtyř známých osobností. Angelu Merkelovou jsme poznali téměř okamžitě, Einsteina jsme také odhalili hned. Ve snaze o rychlost jsme si však spletli Báru Špotákovou s Martinou Sáblíkovou. Úsměvy povadly, nervičky zapracovaly a na poslední osobnost, Luciana Pavarottiho, jsme si rozhozeni svým pochybením vzpomněli až tehdy, když moderátor Tonda Tomeček předvedl dokonalou imitaci jeho O Sole Mio. Z tohoto kola jsme si tedy moc bodů neodnesli. O to napínavější bylo čekání na celkové výsledky. Porota složená ze starostů zúčastněných obcí a dalších zástupců pečlivě počítala body. „Vyjde to? Nevyjde? Druhé místo se taky dá…,“ honilo se nám v hlavách. Pak už byl slyšet jen bouřlivý potlesk a jásot, když Tonda ohlašoval, že vítězem se stávají Pohořelice! Soutěžící byli odměněni pěknými cenami, které pro nás však ani zdaleka neznamenaly tolik jako fakt, že jsme se stali hrdým vítězem prvního ročníku této super soutěže.

Naši vítězové rozhodně ukázali, že mají soutěžního ducha, že umí spolupracovat v týmu, a hlavně že dokáží prodat své bohaté zeměpisné a všeobecné znalosti nabyté nejen poctivou školní přípravou. Všem čtyřem moc děkujeme a gratulujeme!

Veronika Gajdošová

My se v kraji neztratíme…Podzimní vycházka