Absolventské práce potřetí

Červenec 04, 2016

Už potřetí jsme v závěrečném týdnu uspořádali školní slavnost spojenou s prezentací absolventských prací, oceněním nejlepších žáků školy a rozloučením s odcházejícími deváťáky.

V letošním roce jsme dali příležitost i žákům osmého ročníku, kteří mohli vypracovat seminární práci. Možnost využili Dan Rozčinský a Tomáš Novotný a rozhodně se mezi staršími kolegy neztratili. Celkem tedy letos vystoupilo deset žáků, kteří udrželi vysokou úroveň prezentací z minulých let.

U řečnického pultu byli k vidění i žáci sedmého ročníku, kteří posluchačům představili svůj úspěšný projekt z celostátní soutěže Voda živá (podrobně zde).

Co to vlastně absolventské práce jsou a jak jsou u nás realizovány?

Hlavní myšlenkou je, že žáci použijí znalosti a dovednosti, které během studia na naší škole získali. Konkrétně vyhledávat a rozpoznat důležité informace v textu, třídit informace do finální podoby práce, upravit stať podle předepsaných znaků, překonávat překážky během vypracovávání, rozvrhnout si čas a v neposlední řadě vystoupit na veřejnosti se svým příspěvkem. Na středních školách jistě tyto zkušenosti využijí a ještě rozvinou.

Účast na této školní aktivitě je u nás dobrovolná. Každý žák si zvolí svého učitele – školitele (poradce), se kterým se dohodne na tématu a následně dané dvojice spolupracují až k pomyslnému cíli, a tím je prezentace prací v kongresovém sále Městského úřadu v Pohořelicích za účasti všech žáků devátého ročníku, pozvaných rodičů i zástupce městské samosprávy. Všichni účinkující si od vedení školy vyslouží uznání v podobě peněžní poukázky v hodnotě 500 Kč.

Absolventské práce se staly součástí naší vzdělávací nabídky a jsme velmi rádi, že je o ně zájem, jak ze strany žáků, tak jejich rodičů.

Žák

Třída